Finalistu České republiky a zkušeného tanečníka Lukáše Chmelíka jsme vyzpovídali na téma, kterému už se nějaký pátek věnuje. Co znamená zkratka Pro-Am? Jak k tomu člověk přijde? Jaké má trénink s profesionálem přednosti a kde je pak může amatér předvést?

Lukáši, mohl bys popsat, co ta zkratka Pro-Am vlastně znamená?

Pro-Am je formát výuky společenského tance, pro který jsou potřeba dva lidé tvořící pár. Normálně to bývají dva lidé, amatéři, kteří spolu tancují pro zábavu, nebo dva profesionálové, kteří se tomu věnují na vyšší úrovni. Ve světě ale vznikl projekt, kdy s amatérem tvoří pár nějaký profesionál. Profík bývá rovnou učitel a amatér žák. Rozšíření Pro-Am hodně podpořil formát televizní soutěže StarDance, (v zahraničí „Dancing With the Stars“), kde slavná osobnost – amatér – tvoří pár s profesionálním tanečníkem.

To znamená, že profesionál se odvíjí od slova profese a je to jeho práce?

Přesně tak, je za to odměňován stejně, jako jakýkoliv jiný trenér a je to jeho práce.

Jak se Pro-Am vlastně vyvinulo? Kde se stalo, že místo tance v klasických tanečních chtějí lidé trénovat s profíky?

Myslím, že u většiny lidí, kteří dnes dělají Pro-Am, to je otázka celoživotního snu. Vždy chtěli tančit, ale okolnosti jim to nedovolily. Když byli mladí, v jejich městě třeba nebyl ani taneční kroužek. A když už tam byl kroužek nebo klub, koníček jim utnuli rodiče, nedostatek partnerů nebo jiné problémy. Dnes jsou tito lidé dospělí, ale ta touha tančit je neopouští. Když vidí, že to funguje v televizi v rámci StarDance, proč by oni nemohli také začít tančit?

V čem jsou hlavní výhody?

Dříve si člověk k tanci musel najít tanečního partnera. Většinou tedy přemlouval manžela nebo manželku, přítele či přítelkyni, aby s ním začal tančit. V rámci Pro-Am si ale najme začátečník zkušeného trenéra, se kterým se může na všem domluvit. Navíc mu profík pomůže přeskočit ty těžké začátky, ve kterých se dá dlouho plácat. Další výhoda tedy je, že se dotyčný tanečně velmi rychle posouvá dopředu.

Jaké tance se dají naučit?

Teoreticky by šly naučit veškeré párové tance, ale protože je Pro-Am rozšířené především mezi tzv. společenskými tanci, tak učíme hlavně standardní a latinskoamerické tance.

Tančí i pánové, nebo je Pro-Am čistě dámská záležitost?

V Česku je zapojení mužů amatérů teprve u zrodu. Ve světě ale můžeme hovořit třeba o 30% zastoupení pánů, takže doufáme, že se pánové u nás také osmělí. Na českých soutěžích Pro-Am tedy tančí pánové v jedné kategorii s dámami, ale například na své soutěži Ghepardo Open v Kladně plánuji čistě pánskou kategorii.

Je Pro-Am sportovně náročné? Kolik času tomu musí amatér věnovat? Co k tomu jako naprostý začátečník potřebuji?

To záleží, jak si to dotyčný uzpůsobí. Samozřejmě to lze brát „v pohodě“, jako když chodíte jednou, dvakrát týdně do posilovny. Minimálně to vidím na jeden trénink týdně. Jde k tomu ale přistoupit i s větším nasazením. Z mé zkušenosti jsou dva tréninky v týdnu akorát.

Jako úplný začátečník toho nepotřebujete moc. Stejně, jako když jdete do fitka, potřebujete s sebou pohodlné oblečení a nějaké indoorové tenisky, ideálně však taneční obuv. Víc požadavků tanec nemá.

Když se ale následně amatér rozhodne pro soutěžní formu této aktivity, potřebuje k obuvi také soutěžní taneční oblečení. Pro dámy jsou to standardní a latinskoamerické šaty, pro pány kalhoty s košílí a vestičkou.

Lukáši, ty jsi začal pořádat sérii Pro-Am soutěží Diamond Tour, jak to funguje? V čem se to liší od jiných českých soutěží?

Chtěli jsme vnést nějaký řád mezi české Pro-Am soutěže. V posledních letech jich vzniká čím dál víc. Sešli jsme se s organizátory soutěží s podobnými postoji k Pro-Am, a dali jsme dohromady projekt podobný české profesionální taneční lize. Jednou měsíčně se tak koná soutěž ze série Diamond Tour. Pořádáme je po celé České republice, od Kladna po Ostravu. Letos jich je zatím osm, příští rok bychom rádi měli 10 – 11 soutěží. 

Také jsme hledali nějaký důvod, kvůli kterému by se amatéři chtěli účastnit. Vymysleli jsme žebříček pro všechny výkonnostní kategorie. Do toho v rámci těchto 8 soutěží sbírají body a na konci roku se z pěti nejlepších výsledků vytvoří finální umístění, které se vyhlašuje na Galavečeru Diamond Tour. Samozřejmě kdo nechce, nemusí nějaký žebříček řešit a může si přijet prostě jen zatančit.

Nevadí tedy ničemu, když se dámy účastní i jiných soutěží?

Vůbec ne! Cílem Diamond Tour je, aby to byla záruka určité kvality soutěže. Pořádáme soutěže v hezkých prostorách, vítězům věnujeme určité ocenění,  celkově se snažíme o dobrou úroveň. Ale tanečních soutěží se můžete jako amatér účastnit samozřejmě kdekoliv.

Máš nějakou vizi do budoucna, kam ten projekt ještě posunout?

Určitě bych rád měl v budoucnu ocenění i profíků, kteří s amatéry tančí. Ti se tomu totiž věnují úplně naplno, plánují si harmonogram měsíce dopředu, a určitě by za to měli být také vyzdviženi, protože bez nich by to opravdu nešlo. A druhá věc – jde o celorepublikový projekt a rád bych našel generálního sponzora. Ten by měl zase pozdvihnout úroveň celé série někam výše. Posledním bodem je jasné sjednocení pravidel. Nejsem moc zastánce omezení tanečních figur v rámci kategorií, chce to najít nějaký dobrý kompromis. Zároveň potřebujeme vymyslet věkové kategorie, abychom byli více fair k soutěžícím. Pořád ale musíme mít na paměti, že jde především o zábavu a ne špičkový sport.

Dobře, předpokládejme, že jsem amatér a rozhodl jsem se, že se chci učit od profíků, možná s ním časem jet tančit i na soutěž. Kde toho trenéra seženu,  kde budu trénovat?

Profíci jsou vlastně aktivní tanečníci, kteří se rozhodli věnovat část svého času i projektu Pro-Am. Většinou působí v různých tanečních studiích. Samozřejmě ta jsou nejdostupnější ve velkých městech, jako Praha, Brno, Ostrava, atd. Snažíme se ale o možnost kontaktu s lektorem i pro jiné obyvatele, takže na našem webu Diamond Tour je formulář poptávky lekce, a my mu doporučíme nejbližšího vhodného tanečníka, se kterým se domluví na podrobnostech. Navíc jsme se rozhodli pořádat i jedno či vícedenní soustředění či akce Diamond Camp, kde se amatéři nejen seznamují, ale i vzdělávají. Na všechny akce tohoto druhu se může přihlásit samozřejmě každý.

Jak takové Pro-Am soustředění probíhá?

Především se snažím, aby na Diamond Campu byli k dispozici ti nejlepší profesionálové z Čech. Stejně jako zaručujeme kvalitu soutěží v našem seriálu, dělám to stejně i se soustředěním. Takže na Diamond Campu si zatančíte jen s těmi nejlepšími z nejlepších. Na rozdíl od jiných soustředění se navíc snažíme, aby si amatér vyzkoušel různé lektory, proto máme losovacím systémem zajištěno neustálé střídání, takže každý blok tančí amatér s někým jiným.

Doporučil bys Diamond Camp i pro začátečníky?

Pro úplné začátečníky asi ne, přeci jen jde o akci, které se účastní už déle aktivní amatéři. Řekl bych, že je nezbytná alespoň minimální zkušenost s tancem a základními variacemi, jelikož se učíme různé pokročilejší a složitější figury. Ale pořádáme i jednodenní akce, které nejsou tak náročné a kde je možné si vše lépe vyzkoušet. 

Tak co bys právě jim doporučil?

Aby odhodili stydlivost a pokud se chtějí naučit tančit, aby se do toho klidně vrhli. Profíci mají samozřejmě naprosto profesionální přístup, takže se není čeho bát.

A co když jsem úplné dřevo?

Ještě jsem se nesetkal s člověkem, který by se nemohl v něčem zlepšit. A tančit můžeme naučit opravdu každého.