Téměř rok trval Matyášovi Adamcovi návrat na soutěžní parket, jenže už ne pod českou vlajkou, ale v barvách Švýcarska. Jeho dlouhou cestu od rozpadu páru s Natálií Otáhalovou až k nové partnerce v zahraničí jsme zmapovali ve velkém rozhovoru. Ten jsme pro jeho délku rozdělili na tři části.

I. část

O konci v Čechách

V minulé sezoně ztratil český taneční sport jeden ze svých nejúspěšnějších mládežnických párů poslední doby. Po mnoha letech společné práce se rozešli Matyáš Adamec a Natálie Otáhalová, držitelé 10 českých mistrovských titulů ve všech věkových kategoriích od juniorů I do „under 21“, a Matyáš se vydal za tancováním do zahraničí.

Kdy padlo rozhodnutí, že s tancováním nebudeš pokračovat v Čechách?

Poprvé asi v roce 2016, kdy jsme poprvé procházeli s Natálií krizí. To byla taková týdenní pauza, kdy jsem musel začít řešit co dál, a věděl jsem, že tady už není nic, co bych potřeboval sám sobě dokázat. Samozřejmě jsem viděl, že lidé, kteří odešli z Čech do zahraničí, Marek Bureš nebo Dominika Bergmannová, tak tu nyní nemají konkurenci. A řekl jsem si, že to má smysl.

Co se stalo, že to nakonec nedopadlo?

Dohodli jsme se s Natkou, že skončíme, a museli jsme tu informaci držet až do Galavečera tance v Karlíně v tajnosti, protože jsme to chtěli veřejně oznámit až tam. Během týdne jsme si připravili rozlučkový tanec a já začal potichu hledat možnosti. Jenže Natálie se pak rozhodla, že chce ještě pokračovat, a tak jsem všechny svoje plány zrušil.

Proč jste vůbec procházeli krizí?

Po nějakých šesti sedmi letech to došlo do nějakého stereotypu, kde už se to očividně nikam nehýbalo. Vyždímali jsme z toho, co se dalo. Možná i víc, než to maximum. Když pak Natka řekla, že chce pokračovat, přistoupil jsem na to s tím, že chci změnu. Ta změna – to bylo nejen o nějaké taneční práci v páru, ale hlavně o tom jak se bude trénovat, kam se bude jezdit, s kým se bude trénovat, jak bude fungovat organizace páru…

A to se nestalo?

Asi jsem necítil takovou změnu, jakou jsem si představoval. Nakonec důvod, proč jsme se rozpadli, byla nějaká úplná kravina ohledně přihlášení na kemp, taková ta pomyslná poslední kapka. Kdy jsem si řekl: „A dost!“ Šel jsem za svými trenéry, bavil jsem se o tom s Mácou (pozn. Martinem Dvořákem) i Ninou (Bezzubovou) a nakonec jsem dospěl k tomu, že tomu dám ještě jednu poslední šanci a tou byla letní soutěž ve Stuttgartu.

Řekl jsem, že přípravu na Stuttgart vyhrotíme, protože celý minulý rok jsme od začátku neudělali ani jeden dobrý výsledek. Vyhráli jsme české mistrovství a ani nevím proč, protože jsme tancovali úplně k ničemu.

Matyáš Adamec – Natálie Otáhalová, mistrovství ČR 2017 © Anna Cihlářová

K ničemu?

Jsem přesvědčený, že jsme to vyhrát neměli, a když už, tak ne všech pět tanců. Bylo mi to nepříjemné, protože jsem věděl, že jsem se na mistrák absolutně nepřipravil. Štvalo mě, že tam byly páry, které – z mého pohledu jako konkurenta – si to zasloužily víc. To se pak potvrzovalo i na zahraničních soutěžích, kde ty páry výsledky dělaly a my ne.  Možná, že kdybychom mistrovství v zimě nevyhráli, rozpadli bychom se s Natálií už dříve.

Takhle jste se půl roku tvrdě připravovali na Stuttgart?

Ono už to období před ním stálo za nic. Nebylo to tak, že bychom se nesnášeli, ale mně už se prostě nechtělo… Nechtělo se mi přijít na trénink, nechtělo se mi dělat pořád to samé dokola. Říkal jsem si: „Zase jdu na ten samý sál, s těmi stejnými trenéry, s tím stejným vším… Když vím, že už to nikam nespěje.“ Nicméně jsme se připravovali.

Proč jste se rozhodli lámat to přes koleno?  

V roce 2016 jsme udělali na Stuttgartu (pro nás) super výsledek bez toho, aniž bychom měli pořádnou přípravu. Ale já jsem byl namotivovaný a všechno si sedlo. Chtěl jsem ale podruhé dopadnout lépe, pokud to mělo rozhodovat o naší taneční budoucnosti. Utratili jsme za přípravu šílený peníze…

To je kolik?

6 tisíc Euro za pár, když to tedy spočítám podle toho, co já jsem bral jako přípravu na Stuttgart – asi od května. Nechtěli jsme před tím jet žádnou jinou soutěž, ale chtěli jsme se pořádně připravit, takže jsme absolvovali všechny možné kempy, lekce a tak.

A pak jste přijeli na Stuttgart….

A tam dopadli nejhůře za ty roky, co tam jezdíme. Názory na to jsem slyšel různé – někdo říkal, že to bylo dobrý, někdo, že to byl totálně k ničemu. Druhý den jsme tančili kategorii Rising Stars. Na parket jsem šel s tím, že už je mi to úplně jedno. A bum! 39 příčka (pozn. z 217 párů).

To je docela ironie, ne?

Záleží na tom, jakým způsobem to člověk hrotí, a já to hrotil špatně. Prostě jsem strašně moc chtěl ukázat všechno, na čem jsme v přípravě pracovali. A druhý den v Rising Stars jsem všechny ty informace, které jsem si koupil na kempech, prostě zahodil. Tancoval jsem si svoje staré věci a fungovalo to. A mě to štvalo ještě víc. Snažil jsem se změnit všechno a myslím si, že jsem to i nějakým způsobem zpracoval a změnil, ale pak to má tak špatný výsledek, jaký to mělo…

Jenže jste pak vyjeli ještě jednu soutěž v Čechách?

Nakonec jsme startovali na Taneční lize v Olomouci, kam už jsem šel ale s tím, že je mi to jedno. Nechtělo se mi bojovat, nechtělo se mi nic nikomu dokazovat, šel jsem tam s tím, že budu třetí, a vůbec mě to nezajímalo. A naopak jsem si znovu ověřil, že tu doma fungovalo to, že jsem Adamec. Já jsem tuhle soutěž úplně vypustil, netancoval jsem nic, a stejně jsme byli druzí. A to je špatně, protože tam byly páry, které tančily naplno od prvního kola, a já jsem to odšlapal.

Proč jste partnerství drželi i po Stuttgartu, i když jsi věděl, že už nechceš pokračovat?

Můj původní plán byl, že to s Natkou udržíme ještě do mistrovství světa mládeže. Zaprvé jsem se chtěl podívat do Jižní Koreje, ale hlavně ten rok z mládeže postoupilo do starší kategorie spoustu párů a myslel jsem, že máme dobrou šanci. Jenže v Olomouci už jsem věděl, že je to opravdu to poslední, co ještě tančíme, a že po soutěži chci skončit definitivně. Stejně jsem věděl, že už bychom tam (na MS) žádný dobrý výsledek neudělali. Natálie mi zavolala a dohodli jsme se, že skončíme hned. Od té doby jsme si hledali nové partnery.

 

Rozhovor pokračuje v příští části O hledání partnerky v zahraničí.