Po zimní pauze začíná sezona zostra. Už v sobotu se uskuteční mistrovství České republiky v latinskoamerických tancích, které se po dvou letech vrací do pražské Lucerny. Co přinese národní šampionát v aktuálním vydání?

Kvůli osekanému rozpočtu tanečního svazu se letos obejdou mistrovství bez účasti mezinárodních porotců. Složení poroty bohužel bude postrádat kýžený náhled z cizí perspektivy, který se na předchozích šampionátech podařilo zajistit.

Pět věkových kategorií nabídne soutěže od juniorů I až po dospělé. V každé kategorii může soutěžit omezený počet párů, které se kvalifikují dle pořadí v národním žebříčku. Nejvíce párů bude startovat mezi dospělými (48), nejméně v kategorii do 21 let (24), kde také není šestice nasazených, tzv. hvězdičkových párů, které začínají soutěž až od druhého kola.

V juniorech I se odehrál hromadný odchod do starší věkové kategorie a nezůstal zde jediný pár, který by se umístil v loňském finále. Dosavadní mistři Matyáš Grossman & Linda Ondrušová z Uherského Hradiště již figurují mezi nasazenými na startovní listině juniorů II. Ti také zažili každoroční exodus úspěšných párů mezi mládežníky. Mezi nasazenými zde figuruje pouze jedna dvojice, která se minulý rok dostala do finále, zato rovnou na medailové pozice. Jsou jimi mistři republiky za rok 2017 v juniorech I Vojtěch Kovárník & Anna Jišková z klubu CTS Perfect Pardubice.

Jakub Zíma & Angelina Nedbailo

Celé mistrovství ráno odstartují mládežníci. V kategorii se sešly úspěšné páry: Vicemistři republiky v kategorii do 21 let Tomáš Boldiš & Marie Glistová z TK Trend Ostrava, dále mezi nasazenými figurují další loňští finalisté Jonáš Tománek & Šárka Kosmáková (Kometa Brno) a Mario Kiršner & Adéla Golombová (LR Cosmetic Dance Team Ostrava). Kartami na nejvyšších příčkách by mohli zamíchat i držitelé juniorského titulu Ondřej Vokurka & Eliška Hřebíčková z pražského COOL Dance, a také Jakub Zíma & Angelina Nedbailo.

Angelina pochází z ruského Chabarovsku a patří mezi mládežníky zastoupené silnou generací ročníků 2000 – 2002. Na mistrovství Ruska 2018 se svým bývalým partnerem získala 10. místo ze 169 párů. Od poloviny roku 2019 tančí s Jakubem Zímou za Trend Ostrava, spolu si zatím připsali několik semifinále a jedno vítězství v mezinárodních soutěžích mládeže, stejně tak medaile na soutěžích české taneční ligy mládeže.

Marián Hlaváč & Tereza Maturová

V kategorii do 21 let bude pravděpodobně nejzajímavější sledovat napínavé soupeření párů Jakub Brück & Marina Makarenko z Komety Brno, dosavadní mistry republiky v mládeži, a Mariána Hlaváče & Terezu Maturovou z Trendu Ostrava, současné držitele zlatých medailí z kategorie do 21 let. Oba páry patří do nejužší světové špičky mezi svými vrstevníky. Vždyť Marián s Terezou jsou bronzoví medailisté Evropy a pátý pár mistrovství světa v mládeži za rok 2019. Jakub s Marinou jsou třetí pár mistrovství Evropy a čtvrtý pár mistrovství světa v deseti tancích. Obě dvojice se navíc letos stihly potkat na jedné soutěži: Mezi dospělými v německém Pforzheimu obsadili 16. a 17. místo, přičemž Marián s Terezou získali jen o dva křížky více.

V kategorii dospělých chybí hned dva finalisté a dva semifinalisté loňského ročníku. Nejvýraznější je absence dvojnásobných mistrů republiky za roky 2017–18 a loňských vicemistrů Marka Bureše & Anastasiie Iermolenko, kteří dle zákulisních informací pozastavili soutěžní kariéru. Na parketu neuvidíme ani stálici finálových klání Václava Masaryka & Kláru Chovančíkovou, kteří nechyběli ve finále od roku 2014, získali dvě bronzové medaile v letech 2015 a 2018 a stříbrnou v roce 2016.

Tomáš Gál & Sabina Karásková

Koho naopak uvidíme? Stávající držitele titulu George Sutu & Terezu Florovou z Trendu Ostrava. Finalisté mezinárodních soutěží World Open se loni blýskli 17. místem na mistrovství světa v Moskvě, letos zatím stihli přeskočit různé renomované páry na mezinárodní soutěži ve španělském Benidormu a probojovat se zde do finále. O nejlepší místo budou určitě bojovat i Tomáš Gál & Sabina Karásková z konkurenčního ostravského klubu Cosmetic Dance Team, taktéž finalisté mnoha mezinárodních soutěží. Třetí nasazený pár, který figuroval v loňském finále, jsou reprezentanti Trendu Ostrava Marián Michňa & Karolína Veselá. Ti letos předváděli výborné výkony na mezinárodnách soutěžích, korunované druhým místem v italském Jesi.

Poslední loňští finalisté Vilém Pařík & Jana Šigutová se letos nedostali mezi nasazené páry. Body do žebříčku sbírají výhradně na českých tanečních soutěžích, mezinárodní klání totiž absolvují pod hlavičkou jiné světové taneční federace. Z těchto soutěží se výsledky do českého ranklistu nezapočítávají. Přesto je jejich 51. místo ze 314 párů mezi amatéry v anglickém Blackpoolu silným argumentem pro jejich ambice.

O prestižní volná finálová či semifinálová místa se určitě svede lítý boj. Letos došlo k výraznému omlazení startovní listiny, a tak se co nejvýše budou chtít probojovat určitě i výše zmínění reprezentanti do 21 let Hlaváč s Maturovou a Brück s Makarenkou. A ambice nejvyšší má také nově složený pár Matyáš Adamec & Anna Riebauerová. Zatímco Anna sbírala v posledních letech úspěchy s Jakubem Brückem, Matyáš si „odskočil“ do Švýcarska. Stal se mistrem alpské země za rok 2018 a především ještě v mládežnickém věku vytančil 35. místo na mistrovství světa dospělých. Bude nová generace českých tanečníků hned napoprvé úspěšná v konkurenci ostřílených párů dospělé kategorie?

Mistrovství začne v sobotu 1. února v devět hodin ráno, vrchol události je na programu ve večerních hodinách. Finálové kolo dospělých se bude tančit systémem tří hromadných a dvou sólových tanců (samba a rumba), které pro jsou v letošní sezoně vylosované mezinárodní taneční federací. Vstupenky na celý den můžete zakoupit na místě, či na webu tickermaster.cz.