Mezinárodní světová federace zavádí nový systém finálového kola na poslední soutěži série GrandSlam v Šanghaji. Dvacet čtyři nejlepších párů z grandslamového žebříčku a dva čínské páry startující na „divokou kartu“ budou mít možnost zabojovat o kompletně novou zkušenost z finále.

Divácky atraktivní formát svých soutěží hledá WDSF už delší dobu. Se zavedením absolutního hodnocení soutěží přišly i finálové sólo tance. V prvním a posledním tanci finále má každý pár parket sám pro sebe, tři tance jsou společné. Letos byl tento model upraven pro GrandSlamy dokonce na tři samostatné tance – kromě prvního a posledního ještě třetí. Problémem je ale neúměrná délka finále pohybující se mezi 45 a 60 minutami.

Nyní se dočkáváme kompletně nového modelu pojmenovaného The Final Showdown, (volně přeloženo jako „Rozhodující zúčtování“). Šest finálových párů bude rozlosováno do dvojic, které se budou měnit v každém z pěti tanců. Na parketu ve výsledku budou vždy dva páry najednou. Za sebou tak bude hrát třikrát samba, třikrát cha-cha atd. Po každém souboji následuje samozřejmě tzv. „kiss&cry“, po výkonu zůstanou páry na parketu a uvidí své hodnocení okamžitě.

A jaká jsou očekávání? Předně zajímavější podívaná, kdy diváci budou moci porovnávat vždy dva páry najednou a fandit svému favoritovi. Také se zkrátí délka finále, dohromady se bude jednat o 15 tanců. V módu tří sólových vystoupení a dvou společných tanců je totiž tanců 20. Na reakce publika i tanečníků musíme počkat do konce víkendu.