Zimní série národních šampionátů pokračuje. Otrokovice zažijí taneční zápas o titul mistrů České republiky ve standardních tancích. Na koho a na co se mohou těšit diváci, kteří přijedou na soutěž do Baťova kraje?

Stejně jako v případě přechozího klání v latině, i standardní mistrovství letos přivítá porotu složenou pouze z domácích porotců. Celodenní maraton nabídne pět věkových kategorií, od juniorů I  po dospělé. Systém nominace je stále stejný, takže na mistrovství se dostal určitý počet nejlepších párů v národním žebříčku. V každé věkové kategorii je číslo trochu jiné, nejvíce párů (48) nabídne hlavní kategorie dospělých. Všechny věkové kategorie, s výjimkou do 21 let, nabídnou šestici nasazených párů, která do své soutěže zasáhne až od 2. kola.

Mezi juniory I (věk 12 – 13 let) se představí kompletně nové obsazení finále. Ze šestice nasazených párů se jen jeden na loňském mistrovství dostal alespoň do semifinále. Tím je Ondřej Samuel Pavelka & Nikol Patočková z klubu Gradace Kroměříž, kteří jsou také lídry aktuálního domácího žebříčku juniorů I.

Zato v juniorech II se dostali mezi nasazené jak loňští finalisté, tak úspěšné páry z předchozího ročníku mezi mladšími. V žebříčku jsou na prvním místě Adam Slepička & Jana Klápová z pražského MZ Dance Team, loňští semifinalisté. Na paty jim šlape olomoucký pár Dominik Veverka & Julie Kasálková, kteří se před rokem na mistrovství dostali do finále na 5. pozici.

Jonáš Tománek & Šárka Kosmáková

Mládežníci, tanečníci ve věkovém rozmezí od 16 do 18 let, nastoupí do soutěže v počtu 36 párů. Mezi horké favority můžeme určitě počítat loni stříbrné Jonáše Tománka & Šárku Kosmákovou z Komety Brno. Jonáš je juniorským mistrem republiky z roku 2018 a ke svému titulu by určitě rád přidal další. V mládeži je však silná konkurence: na dobré umístění mají pomyšlení loni čtvrtí Adam Klápa & Aneta Krásová z TK Maestro anebo Martin Fried & Sára Vondřejcová ze Sparty Praha. Černým koněm medailových pozic můžou být i nově složení Oliver Los Chovanec & Eliška Plachá, kteří letos vévodí druhé příčce v národním žebříčku s velkým náskokem na další místa.

Nejméně početně obsazená kategorie je do 21 let. Zde není nasazených, přesto jde o papírově velmi silné páry. Jako favority můžeme uvést Jakuba Brücka s Marinou Makarenko, finalisty mistrovství Evropy a světa v deseti tancích. Ve standardu se na shodných podnicích loni umístili 8., respektive 10. Konkurenci obstarají především jejich kolegové z Komety Brno, Jan Metlický & Ela Kasalová. Ti startovali v kategorii do 21 už loni a získali stříbrné medaile.

David Odstrčil & Tara Bohak

Divácky nejatraktivnější klání dospělých začne v odpolední části před čtvrtou hodinou. Nepřekonatelní reprezentanti Komety Brno David Odstrčil & Tara Bohak si kráčí pro šestý mistrovský titul v řadě. Pokud se jim povede vyhrát, stanou se historicky třetím nejúspěšnějším standardním párem v historii českého tanečního sportu co do počtu titulů. David s Tarou jsou aktuálně 16. ve světovém žebříčku, loni se mimo jiné probojovali na 15. místo na mistrovství světa ve Vilniusu a především skončili 4. na světovém šampionátu v desítce.

Oproti loňskému šampionátu letos chybí výrazný pár Tomáš Přikryl & Sanela Los Chovancová ze Zlína. Ti loni s přehledem zvítězili v kategorii do 21 let a navíc se stali vicemistry mezi dospělými. Bohužel z důvodu delší rekonvalescence po zranění musí letos vrcholný podnik sezony vynechat. Jejich největší konkurenti mohou myslet na nejvyšší příčky o trochu více v klidu. Reprezentanti Gradace Kroměříž Martin Mestek & Anna Starečková se na podzim probili z prvního kola světového šampionátu na 47. místo, lepší výsledek však vytančili už před dvěma lety, kdy se mezi dospělými umístili 37. Loni jim navíc uteklo stříbro z národního mistrovství jen o 0,756 bodu! Posledními bývalými finalisty, kteří figurují mezi dnešními přihlášenými páry, jsou Daniel Kecskeméti & Barbora Felinghauerová z MZ Dance Team, minule senzačně pátí po vlekém Danielově zranění. Ani letos ale nejsou nasazení! Minimálně tři místa ve finále tak budou obsazena novými jmény.

Jakub Brück & Marina Makarenko

Šance se tak otvírá především pro loňské semifinalisty. Těmi jsou desítkáři Jiří Kejzar & Barbora Košková z MZ Dance Teamu nebo už jmenovaní Metlický & Kasalová a Brück & Makarenko z brněnské Komety. Dále Vít Domorád & Simona Tejcová z COOL Dance v Praze, kteří se v prosinci umístili šestí na mistrovství světa v Moskvě ve speciální kategorii ShowDance ve standardu. Další papírově silný pár s loňským úspěšným umístěním v semifinále nalezneme mezi nenasazenými. Roman Pecha s Annou Bankovou z Olympu Olomouc se budou snažit znovu překvapit už od prvního kola soutěže.

Na rozdíl od celé soutěže se bude finále dospělých hodnotit tzv. absolutním systémem 3.0, který se používá na mezinárodních soutěžích WDSF. Ve finále uvidíme tedy dva sólové tance waltz a tango, ve kterých se představí vždy jeden pár. Zbylé budou tančit páry na parketu dohromady. Vrchol večera – finále dospělých, je na pořadu dne okolo 9. hodiny večerní. Nezapomeňme, že akce se koná ve sportovní hale na Třídě Tomáše Bati v Otrokovicích, vstupenky jsou dostupné na místě nebo online přes formulář zde.