Nejočekávanější taneční událost roku je tu. V Ostravě se o titul mistra světa v latinskoamerických tancích utká osmdesát osm párů z jednapadesáti zemí světa od Albánie po Vietnam. Exkluzivní podívanou hostí slezská metropole po čtyřech letech.

Ostravské ozvěny

Langella & Moshenská po zisku 3. světového titulu v Ostravě

V posledních šesti letech vyhrály mistrovství světa pouze dva páry. Italští reprezentanti Aniello Langella & Khrystyna Moshenska, kteří svůj zlatý hattrick završili právě v Ostravě v roce 2014, a moldavská dvojice Gabrielle Goffredo & Anna Matus, kteří dva ze tří titulů vybojovali ve Vídni. Tam byli diváci svědci dojemné podívané, protože po jmenování nových světových šampionů a po vítězném tanci požádal Gabrielle Annu o ruku.

Zatímco Nino Langella odešel do profesionální kategorie konkurenční organizace WDC, Gabi & Anna nadále tančí ve WDSF, ovšem taktéž už mezi profesionály. V Ostravě se ale znovu představí Khrystyna Moshenska, která po rozchodu s Langellou začala tančit s Mariusem Balanem v Německu. Právě Khrystyna, která svůj poslední titul mistryně světa získala právě v Ostravě, je společně s Mariusem horkou kandidátkou na uvolněný trůn světového šampiona. V cestě jim ovšem stojí téměř nezvladatelná překážka.

Goffredo & Matus, World Championship 2017, Wien © Dance-mag 2017

Rusové Armen Tsaturyan & Svetlana Gudyno debutovali na mistrovství světa právě v roce 2014 v Ostravě. A hned stříbrnou medailí, kterou získali především díky bezchybné ukázce taneční techniky. Jenže na následujících třech šampionátech se situace opakovala a Armen se Svetlanou tak mají nejvyšší čas přidat ke čtyřem stříbrným medailím vysněnou zlatou. V letošním roce vyhráli všech 18 soutěží, na kterých startovali. Na třech GrandSlamech pokaždé porazili Mariuse s Khrystynou, v červnu a červenci zhruba o 3,5 bodu, což je velký rozdíl. To dělá z Armena & Svetlany nejvážnější kandidáty na mistrovský titul

Boj o semifinále

Tsaturyan & Gudyno, Prague Open 2018

Po odchodu Gabiho & Anny do profesionálů obsadili volné finálové místo Maďaři Andrea Silvestri & Martina Varadi. A protože pořadí finále mistrovství světa je papírově předpokládatelné, daleko zajímavější bude sledovat souboj o příčky v semifinále. Na co nejlepší umístění na 7. – 12. pozici si totiž brousí zuby hned několik ambiciózních párů. Kromě renomovaných finalistů Edgara Marcose Borjase & Aliny Nowak či Umberta Gaudina & Louise Heise se můžeme těšit na vyrovnaný souboj s českou účastí. Estonští reprezentanti Konstantin Gorodilov & Dominika Bergmanová porazili na GOC Stuttgart své přímé konkurenty ze Španělska, Guillauma Pascuala & Rosu Carne, o 0,001 bodu. Jaké rozuzlení nabídne mistrovství světa v Ostravě?

Česká účast

Co nejlepší výkon budou chtít předvést dva české páry. Marek Bureš & Anastasiia Iermolenko, úřadující čeští šampioni, se momentálně nachází na 17. místě světového žebříčku, což jim při neúčasti 3. a 4. ruského páru ve světovém žebříčku dává šanci na velmi slušný výsledek. Naposledy se do 3. kola (tzv. „čtyřiadvacítky“) dostali Filip & Sabina Karáskovi, kteří skončili 16. právě v Ostravě před čtyřmi lety. A co nejvýš se budou chtít dostat i domácí, Ostravané Tomáš Gál & Sabina Karásková, tou dobou 42. pár na světě.

Kromě již zmiňované Češky Dominiky Bergmannové se v Ostravě předvede ještě jeden rodák. Matyáš Adamec společně se svou partnerkou Alessií Gigli vyhrál národní šampionát Švýcarska jen víkend před mistrovstvím světa a kvalifikoval se tak na turnaj. Matyáš věkem spadá stále ještě do mládežnické věkové kategorie.

Czech Dance Open

Zatímco sobota bude patřit pouze párům mistrovství světa, v neděli bude pokračovat Czech Dance Open ostatními soutěžemi WDSF, mezi nimi i dvěma dospělými kategoriemi International Open ve standardu (40 přihlášených párů) a latině (87 párů). Samozřejmostí jsou i soutěže mládežníků, juniorů I a II.

Už 19. ročník Czech Dance Open se opět tančí v Ostravar areně (bývalé ČEZ areně), velké sportovní hale v městské části Vítkovice. Tanečníci na místu oceňují dostatek prostoru okolo parketu, v zákulisí a v šatnách, ovšem místní podmínky mají jedno specifikum: V Ostravar areně se hraje lední hokej a tak je parket položený na ledové ploše. Od země tu tak nebezpečně přituhuje a nutí nejen tanečníky držet nohy v teple.

Doprava do Ostravy

Ostrava je město s bohatou historií zatížené nesmazatelnou stopou těžkého průmyslu. V regionu se těží černé uhlí a zpracovává ocel. Jako takové nabízí zajímavé vyžití v podobě kulturních akcí vkrádajících se mezi chátrající těžební věže a tovární haly.

Pro návštěvníky mistrovství světa a soutěže Czech Dance Open 2018 doporučujeme dopravu vlakem z mezinárodního letiště v Katowicích (Polsko) či z Prahy. Z Katowic nabízí organizátor dopravu autobusem zdarma. Vlakové spojení z hlavního města Česka je velice kvalitní, spoje zajišťují tři dopravci, kteří se ve své konkurenci snaží nabídnout co nejlepší služby. Ostrava také disponuje mezinárodním letištěm, letenky sem jsou však neporovnatelně dražší než do Katowic či Prahy.

Vstupenky na mistrovství světa jsou k dispozici online zde.