Rusko je země zaslíbená estetickým sportům a disciplínám. V tanečním sportu tomu každý rok vyprodukuje několik mistrů či vicemistrů světa napříč věkovými kategoriemi. Letos se ve výsledkové listině určitě objeví nová či staronová jména mladých a dravých párů a jejich ambice určitě nejsou malé. Koho se v roce 2020 vyplatí sledovat?

Semen Khrzhanovskiy & Elizaveta Lykhina

Semen Krhzhanovskyi & Elizaveta Lykhina, © Arkadiy Aristov 2020

Na svém prvním dospělém šampionátu se loni rovnou mezi finálové  páry dostali Semen s Lizou, tou dobou ještě reprezentanti do 21 let. Skončili těsně „pod bednou“ na skvělém 4. místě. Pár z moskevského klubu Imperia spolu tančí od léta 2016. Od té doby se stihli stát mimo jiné mistry světa v mládeži v latině i v deseti tancích. Rok 2019 pro ně však byl vstupenkou mezi nejlepší dospělé světové páry. Po zmíněném úspěšném ruském národním šampionátu vyhráli i mistrovství světa v latině do 21 let a mistrovství světa dospělých v ShowDance standard.

Zdá se, že tento rok by všechno mohlo jít ještě lépe. Semen a Liza právě vyhráli stříbrné medaile na ruském mistrovství v deseti tancích. Zvítězili v latinskoamerické části, zkušenější pár Sveridonov & Barkova na ně však měl náskok nejen v celém standardu, ale i v paso doble. A pouze jeden porotce (Alla Aksyonova) je známkoval na horší místo, než třetí.

Vladislav Kolesnikov & Alina Ageeva

Do poloviny loňského října platilo, že mezi vycházející hvězdy ruského tanečního sportu bezpochyby patří pár Oleg Chzhen & Alina Ageeva. Mistři světa a Evropy v deseti tancích dosáhli na domácí scéně největšího úspěchu 6. místem mezi dospělými na mistrovství Ruska v latině v roce 2019. Jenže po rozpadu páru se oba vydali hledat nového partnera.

Vladislav Kolesnikov & Alina Ageeva, © Arkadiy Aristov 2020

Alina přestoupila do nového klubu Akademia a dala se dohromady s Vladislavem Kolesnikovem. „Najít partnero nebylo zas tak těžké. Vlad také pracuje s mými trenéry, Alexandrem Litvinenkem a Evgeniyem Kazmirchukem, takže byl první, komu jsem řekla o zkoušku,“ říká Alina o tvorbě nového páru. Vladislav se stal mládežnickým mistrem světa ve standardu, latině i desítce. Poté se přestěhoval do Slovinska, kde se stal mistrem světa do 21 let v latině i standardu a vyhrál národní mistrovství dospělých v latině. Po dvou letech strávených ve Slovinsku a po krátké pauze mimo soutěžní parket se vrací zpět do špičkového tancování doma: „Tančit ve Slovinsku pro mě byla skvělá zkušenost. Měl jsem štěstí na výborný tým trenérů. Všechno, co jsem se tam naučil, denně používám v mém tréninku,“ říká Vladislav.

Alina ke špičkovému tancování navíc studuje psychologii na jedné z moskevských univerzit. Kloubit tak čas studia a tréninku pro ní byl stále náročnější. „Tento rok jsem změnila formu studia za dálkovou, takže je to pro mě daleko únosnější. Na přednášky jdu jen dvakrát za semestr, všechno ale musím nakonec stihnout doma,“ říká Alina.

Co je nejsilnější stránka jejich páru? Alina si myslí, že je to způsob, jakým spolu dokážou oba partneři vycházet: „Máme velký respekt jeden k druhému. Ne každý to tak má.“

Oleg Chzhen & Julia Khurtina

Jestliže se Alina vydala do nového klubu za novým partnerem, Oleg zůstal v moskevském Indigu. I on stihl najít partnerku ve velmi krátké době. Nový pár vytvořil s Julií Khurtinou, která je mládežnickou finalistkou mistrovství světa v latině z roku 2018. Pro Olega jde o novou výzvu, Julia je jeho třetí partnerkou po Elizavetě Lykhině a Alině Ageevě.

Oleg Chzhen & Julia Khurtina, © Arkadiy Aristov 2020

Nový pár nastartoval kariéru perfektně. „Bylo to velmi obtížné, úplně jsme zrušili naše volné dny. Všechen čas jsme strávili na parketu bez chvilky na osobní život. Složité bylo také vymyslet a ušít nové kostýmy, abychom to stihli na první soutěž. Na ní jsme se pak rozhodli neřešit nějakou technickou kvalitu a prostě jsme si to šli užít,“ popisuje Oleg cestu na první domácí soutěž roku. Tou je šampionát Moskvy v 10 tancích, kde vyhráli všech 5 standardních tanců a 3 latinskoamerické nad Kolesnikovem s Ageevou. Další velkou akcí bylo březnové mistrovství Ruska v deseti tancích, kde se Oleg s Julií umístili třetí, konkurenti pátí. Je jasné, že se blýská na pikantní vyrovnané souboje bývalých partnerů.

Oba partneři před sebou mají obrovské výzvy. Olegovým cílem pro tuto sezonu je co nejlépe prezentovat pravou podstatu nového páru. Dlouhodobě by rádi získali světový titul v desítce. Julia navíc přeskakuje věkovou kategorii do 21 let a z mládeže vtrhla rovnou mezi dospělé. „Není to tak těžké, dříve kategorie do 21 let nebyla tak populární a my se vždy připravovali rovnou na dospělé. “ A když přijde na řeč o silných stránkách páru, má Julia jasno: „Naše síla je v interakci mezi mužem a ženou. Moc si společný tanec užíváme a to ovlivňuje naše pojetí a výraz.“

Další slibné páry čekají na šanci

Není tomu tak dávno, co mládežnický nadějný pár Egor Kulikov & Mariya Goroshko oznámili rozchod. Byli mistři světa, Evropy i Ruska v mládeži v latině. Oba dva budou hledat nové partnery, pravděpodobně jsou tedy na cestě další dva velmi kvalitní páry. Další slibná dvojice jsou Yaroslav Kiselev & Sofia Philipchuk. Jsou vicemistři světa do 21 let v deseti tancích a mládežničtí mistři Evropy v deseti tancích za rok 2019. Určitě je na místě zmínit i další jména, a to pár Vladislav Kozhevnikov & Eleonora Metelitsa. Nedávno se dokázali protančit až do finále mistrovství Ruska v deseti tancích. Jak skvělý výsledek pro mládežnické reprezentanty!

Na rozdíl od dříve zmíněných párů v tomto článku, tyto dvojice nemusí spěchat mezi dospělé, protože kvůli věku mají ještě šanci udělat výborné výsledky v mládeži či do 21 let v další sezoně. Je jasné, že systém vzdělávání tanečního sportu v Rusku každý rok dokáže vyprodukovat světově kvalitní páry. Teď je na tanečnících, aby se dokázali dostat a udržet na vrcholu i mezi dospělými. Klíčové soutěže sezony napoví víc. Těmi jsou mistrovství Ruska ve standardu 29. února a v latině 28. března.