Velká jména tanečního světa se představí na tradiční soutěži ve Stuttgartu. Pětidenní maraton toho nejlepšího, co současný taneční sport nabízí, začíná už v úterý 7. srpna.

Na GOC se letos představí tanečníci v 49 tanečních kategorií, do nichž se vedle soutěží tanečního sportu počítá i světový šampionát v boogie woogie (swing). Novinek, kterých se letos na Stuttgartu dočká taneční publikum, je požehnaně. Takže se na ty hlavní pojďme podívat pěkně popořadě:

Nová generace profesionálů

Hned první den GOC proběhne soutěž profesionálů Super Grand Prix v latině. Ta konečně nabídne silnější konkurenci, protože mezi profesionály letos přišlo hned několik párů ze širší špičky hlavní kategorie WDSF. Kromě lákadla v podobě bezkonkurenčních Gabriela Goffreda & Anny Matus tak v „profíkách“ poprvé uvidíme letošní mistry Itálie Vicenza Mariniella & Saru Casini.

Představí se i několikanásobní portugalští šampioni Telmo Madeira & Vanessa Ferrao a na parket se po roční pauze vrací ruský pár Kirill Kolpashchikov & Yulia Remizova. Ještě na jaře přitom vše směřovalo k  partnerství Yulie s Yurim Simachevem, o čemž informoval i server ruského tanečního svazu. A novým jménem v této kategorii jsou i nám dobře známí několikanásobní úřadující slovenští šampioni Tomáš Tanka & Dominika Feketová.

Ve středu budou mezi sledované kategorie patřit hlavně mládežníci latina. Mezi hlavní česká želízka v ohni budou bezpochyby patřit Jakub Brück & Anna Riebauerová a Marián Hlaváč & Tereza Maturová. Oba nasazené páry se budou muset prosadit v konkurenci dalších 200 startujících. Jakub s Annou navíc tančí i v úterý v soutěži mládežníků ve standardu.

Standardní část soutěže

Marius-Andrei Balan & Khrystyna Moshenska, GOC 2017

Ve čtvrtek začne prvním kolem kategorie nejsledovanější dvoudenní GrandSlam ve standardu. Mezi nasazenými nechybí kromě italů Francesca Galuppa & Debory Pacini ani jeden pár z top 12 ve světovém žebříčku. Vítězství obhajují Dmitry Zharkov & Olga Kulikova.

Z Čechů bude pozornost zaměřena především na Martina Mesteka & Annu Starečkovou, kteří jsou mezi českými páry v žebříčku nejvýše. Na čtvrtečním programu je navíc i Super Grand Prix profesionálů ve standardu, kde mezi hlavní favority patří litevci Donatas Vezelis & Lina Chatkeviciute. Zlatou medaili tak neobhájí domácí pár Benedetto Ferruggia & Claudia Koehler, kteří končí soutěžní kariéru. Stejně jako v latině, ani ve standardu profíků nemají Češi zastoupení.

Latinskoamerické tance

V pátek začne prvním kolem taktéž dvoudenní GrandSlam v latině, jehož finále v sobotu celý maraton German Open Championship zakončí. Ani zde nechybí mezi nasazenými žádný z top světových párů. Ve finále by se o první příčku měli utkat kandidáti na titul mistrů světa rusové Armen Tsaturyan & Svetlana Gudyno a domácí Marius-Andrei Balan & Khrystyna Moshenska.

Velký přetlak je pak mezi kandidáty na semifinále, kam svoje ambice směřují i estonci Konstantin Gorodilov & Dominika Bergmannová, tedy pár s českou účastí. Českou reprezentaci budou „mít na starost“ národní vicemistři Tomáš Gál & Sabina Karásková, kteří jsou na GOC nasazení, a také Marián Michňa & Karolína Veselá nebo finalisté MČR Marek Kypús & Jaroslava Tietzová-Sklenářová. Černým koněm v českých barvách pak může být nedávno složený pár George Sutu & Tereza Florová.