Mistrovství světa se po roce vrací do Vídně, letos se zde představí nejlepší světové páry soutěžící ve standardních tancích. Na rekordní počet čtyř mistrovských titulů v řadě budou útočit obhájci Dmitry Zharkov & Olga Kulikova. Vrchol sezony je součástí programu tradičního Austrian Open Championships.

Letošní rok je unikátní. Všechny vrcholové akce sezony, mistroství světa dospělých v latině, standardu i deseti tancích, stejně tak v ShowDance v obou disciplínách, se odehrávají ve středoevropském regionu. Navíc v městech vzdálených od sebe jen hodiny cesty. Na říjnovou latinu v Ostravě navázalo Show Dance v latině i ve standardu v Bratislavě, desítka ve Varšavě jen před týdnem, nyní vše uzavře standard ve Vídni. Minimálně pro středoevropské fanoušky sportovního tance jde o jedinečnou možnost nechybět na žádném dospělém mistrovství světa.

Velký favorit

Dmitry Zharkov & Olga Kulikova © Reinhard Egli

Ve Vídni se představí 81 párů ze 45 zemí světa. Jasným favoritem soutěže je ruský pár Dmitry Zharkov & Olga Kulikova. Ti od září 2015 ve 45 soutěžích jen 3x nebrali zlaté, nýbrž stříbrné medaile. Součástí této neuvěřitelné série jsou i tři tituly mistrů Evropy a především mistrů světa v řadě. Zharkov s Kulikovou naposledy nevyhráli soutěž v červnu 2017 na Světových hrách ve Vratislavi, kde byli poraženi profesionálním párem Benedetto Ferruggia & Claudia Koehler. Hodnocení jejich výkonu na této speciální soutěži však bylo nízké a statisticky velmi odlišné, o čemž jsme psali ve zvláštním článku.

Na stupně vítězů určitě může pomýšlet i dvojice litevských párů Evaldas Sodeika & Ieva Zukauskaite (loni 2. místo) a Vaidotas Lacitis & Veronika Golodneva (loni 5. místo). A samozřejmě čtvrtý pár loňského mistrovství, Italové Francesco Galuppo & Debora Pacini. Kdo oproti loňskému finále chybí? Simone Segatori & Anette Sudol přestoupili do konkurenční organizace, kde tančí v kategorii profesionálů. Andrey Gluhkov & Anastasia Glazunova skončili na ruském mistrovství tentokrát na 3. místě a nekvalifikovali se tak pro světový šampionát.

Dvě místa v semifinále

Ve finále se tak jistě představí nové tváře. O tento úspěch se poperou loňští semifinalisté, z nichž na startovní listině chybí jen moldavský pár Nikolay Darin & Natalia Seredina. Velkou šanci můžou však mít i úplní nováčci, druhý ruský pár, Evgeny Moshenin & Dana Spitsyna. Evgeny vstoupil do kategorie profesionálů v roce 2013 zhruba rok po rozpadu se svou italskou partnerkou. Páté místo na evropském šampionátu 2014 bylo však jeho posledním vystoupením na profesionálním parketu. Po dvou letech se vrátil do kategorie dospělých s Danou Spitsynou a od té doby budují svou pověst doma v Rusku i na mezinárodní scéně. Letos se jim na světový šampionát podařilo kvalifikovat, když na doma porazili Glukhova & Glazunovou, finalisty mistrovství světa 2017.

V semifinále tak jistě zůstávají dvě místa pro páry, které se tam loni neprotančily. Vzhledem k tomu, že na minulém světovém šampionátu činil rozdíl mezi 13. a 21. místem pouhé 4 body, půjde jistě o velmi vyrovnanou bitvu.

Austrian Open Championships

Timur Imametdinov & Nina Bezzubova

Renomovaná vídeňská soutěž letos změnila formát, místo dvou dnů zabere rovnou tři. Už v pátek začíná soutěž dospělých World Open v latině, kde mezi největší hvězdy budou patřit Timur Imametdinov & Nina Bezzubova, Andrea Silvestri & Martina Varadi a novopečení mistři světa v desítce, Konstantin Gorodilov & Dominika Bergmannová.

V sobotu je na programu „hlavní chod“ v podobě mistrovství světa ve standardu, v neděli pak pokračuje program další soutěží World Open ve standardu dospělých. Právě zde se představí loňští finalisté mistrovství světa Alexey Glukhov & Anastasia Glazunova nebo noví mistři světa do 21 let Paul Rednic & Roxana Lucaciu z Rumunska. V neděli také proběhne tradiční otevřená soutěž ve vídeňském valčíku, kam je zapsáno přes 110 párů.

Austrian Open se koná na předměstí Vídně ve Schwechatu v multifunkční hale Multiversum. Hala je snadno dostupná autem nebo příměstskými vlakovými linkami, které mají zastávku hned vedle. Vstupenky už jsou dostupné pouze na místě v dny konání soutěže.